Skip to main content

Kapitola 7 – Macao

By 5.6.201411 května, 2016Deník 024

Macao bylo 20. prosince 1999, dva roky po Hong Kongu, navráceno Číně. Do té doby, od roku 1557 patřilo Portugalsku a po navrácení Hong Kongu v červenci 1997 bylo poslední evropskou državou v Číně. Leží na pobřeží jihočínské provincie Kwang-tung. V západní části delty Perlové řeky. Macao tvoří stejnojmenný poloostrov a další dva ostrovy Taipa a Coloane, které jsou propojeny mosty jako tři perly navlečené na šňůrce.

Macao leží asi 70 km jihozápadně od Hong Kongu a je možné se tam dostat za hodinu vznášedlem. Tento způsob dopravy, trajekt TurboJet, jsme zvolili i my s Richardem. Bývalá portugalská država je oblíbeným cílem pro výhodné nákupy a hazardování v kasinech. Těch je hned několik a Macau se proto přezdívá Las Vegas Dálného východu.

Asi v jednu hodinu odpoledne jsme připluli k molu Terminal Maritimo v jihovýchodní části poloostrova Macao. Za 2,30 HK dolaru jsme se autobusem číslo 3 přesunuli do centra všeho dění na Avenida Almeida Ribeiro. V jedné z postranních ulic jihozápadně od této dopravní tepny jsme si našli levné ubytování. Konkrétně na Rua de Felicidade číslo 73 v hotýlku Vila Universal.

Hotýlek Vila Universal v Macau (Mart Eslem)

Hotýlek Vila Universal v Macau (Mart Eslem)

Tato ulice, nabízející levné, čisté ubytování za 550 HK dolarů (dvoulůžkový pokoj), bývala kdysi „vykřičenou čtvrtí“. Z teras s červenými okenicemi v prvním patře domů před lety lehké děvy nabízely své náručí. V téže ulici byly natáčeny některé scény z filmu Indiana Jones a chrám zkázy.

Rua de Felicidade bývala "vykřičenou čtvrtí" Macaa (Mart Eslem)

Rua de Felicidade bývala “vykřičenou čtvrtí” Macaa (Mart Eslem)

Na pokoji jsme se dlouho nezdrželi a vyšli se projít do okolí a dát si někde oběd. Po nábřežní ulici v západní části poloostrova, po Rúa Visconde Paco de Arcos jsme došli až do příjemného stínu parku Jardím e Gruta de Luis de Caňoes. Ještě předtím jsme se naobědvali a skočili do směnárny v obrovském hotelu s kasinem Sofitel Macau Ponte 16.

Typická zástavba Macaa (Mart Eslem)

Typická zástavba Macaa (Mart Eslem)

Zjistili jsme, že místní měna pataca je téměř v poměru 1:1 s HK dolarem a bylo proto zbytečné si ji pořizovat. I přesto jsme si pár dolarů směnili. Hlavně já toužil po mincích a bankovkách do sbírky suvenýrů.

Příjemné zákoutí parku Jardím e Gruta de Luis de Caňoes v Macau (Mart Eslem)

Příjemné zákoutí parku Jardím e Gruta de Luis de Caňoes v Macau (Mart Eslem)


Sytá zeleň parku Jardím e Gruta de Luis de Caňoes v Macau (Mart Eslem)

Sytá zeleň parku Jardím e Gruta de Luis de Caňoes v Macau (Mart Eslem)

Chvíli nám trvalo, než jsme z parku našli nějaký východ. Omylem jsme tak i navštívili veřejnou knihovnu v jeho východní části. Nakonec jsme vyšli v jeho severní části a chvíli bloudili po Rua da Ribeira do Patane. Na plánku města jsme se našli až u moderní obří budovy nemocnice Kiang Wu na ulici Estrada do Reponso. Z kruhového objezdu na jižním konci této ulice už to bylo kousek k jedné z nejvýznamnějších památek celého Macaa.

Trosky chrámu svatého Pavla (Ruinas de Sao Paulo) jsou symbolem bývalého portugalského Macaa (Mart Eslem)

Trosky chrámu svatého Pavla (Ruinas de Sao Paulo) jsou symbolem bývalého portugalského Macaa (Mart Eslem)

Trosky chrámu svatého Pavla (Ruinas de Sao Paulo) a jeho průčelí s renesanční fasádou patří k tomu nejznámějšímu z celého tzv. Malého Portugalska v Číně. Z bývalého Jezuitského chrámu z raného 17. století zbylo do dnešní doby už pouze průčelí, které je z vnitřní strany podepřené konstrukcí z masivních železných traverz.

Trosky chrámu svatého Pavla v Macau - pohled zezadu (Mart Eslem)

Trosky chrámu svatého Pavla v Macau – pohled zezadu (Mart Eslem)

Požár v kuchyni roku 1835 zničil vše kromě toho, co je dodnes k vidění. Dochované průčelí společně s širokým schodištěm lemovaném po obou stranách balustrádou je dnes jedním z největších křesťanských památek v celé Asii.