Skip to main content

Kapitola 1 – Úvod

By 25.11.201419 ledna, 2017Deník 025
Ztracený svět ve Venezuele s fotografem Petrem Slavíkem (Mart Eslem)

Svět je krásný. Svět je fascinující. Dokud budu živ, nepřestane mě překvapovat a uchvacovat. Rok 2014 byl rok, kdy jsem dovršil 40ti let a chtěl jsem jej prožít co nejvíce na cestách. Po Střední Americe a Asii jsem koncem listopadu odletěl i do Jižní Ameriky, mé osobní země krále Miroslava. Má sedmá výprava do této mé nejoblíbenější části světa byla součástí expedice Ztracený svět fotografa Petra Slavíka. Přes Paříž jsme letěli do jedenácté země Jižní Ameriky, kterou jsem navštívil, konkrétně do Bolivarské republiky Venezuela.

Ztracený svět ve Venezuele s fotografem Petrem Slavíkem (Mart Eslem)

Ztracený svět ve Venezuele s fotografem Petrem Slavíkem (Mart Eslem)

Naše skupina čítala šest lidí. Kromě Petra a mě s námi vyrazili ještě manželé Vojta a Jitka, Petrova kamarádka Lenka a tchán mého bratra Honza, se kterým jsem, o čtyři roky dříve, byl na nezapomenutelné cestě za horskými gorilami ve Rwandě. Již na letišti v Praze bylo jasné, že si všichni dohromady sedneme. Však mezi námi nebyl žádný cestovatelský začátečník a každý jsme měli za sebou tuny zážitků z různých koutů světa.

Na cestu jsem se velice těšil. Však jsem předtím v Jižní Americe byl naposledy v roce 2010. Shodou okolností také v Amazonii, tehdy na Rio Negro v Brazílii. Byla to úžasná zkušenost a něco podobně nádherného jsem očekával i od cesty do vnitrozemí Venezuely. Své vnitřní nastavení jsem naladil na tóny oslavy života. Jak jinak by mělo vypadat osobní rozpoložení na cestě, jejímž vrcholem může být návštěva nejvyššího vodopádu světa?

Téměř kilometrový Salto Angel (volně přeloženo Andělský skok) byl posledním diamantem, který mi scházel do osobní zážitkové trojkoruny nejúchvatnějších vodopádů světa.  Počítám do ní Viktoriiny vodopády na řece Zambezi v Africe, vodopády Iguazú na pomezí Argentiny a Brazílie, a právě Andělský skok ve Venezuele.

Další z mých snů se tedy naplní. Naplněný sen a splněné přání. Takovými okamžiky by měl být život naplněn. Bez splněných snů, přání a cílů nemůže být nikdy naplněn. Pochopitelně sny, přání i cíle mohou být k naplněnému životu i mnohem skromnější. Ty mé jsou náročnější, ovšem nepovažuju je za nedostižné, a proto se mi daří si je plnit. A jsem velice vděčný, že mi život dává tyto možnosti plnými hrstmi.