Skip to main content

Kapitola 1 – Do země Orlů

By 7.9.20057 února, 2016Deník 005

Přenesme se do září roku 2005 a postupně na stránkách mého deníku prožijme cestu, kterou jsem tehdy nazval “Do země Orlů”.

Do země orlů. Název jako pro román Karla Maye. Přestože jsem v dětství jeho příběhy hltal, nejedná se o jeho zapomenuté dílo, nýbrž o další cestu Marta Eslema za poznáním.

Vypnu mobilní telefon a tentokrát si jej ani nevezmu s sebou. Chci mít pocit absolutní svobody, bez možnosti spojení, bez možnosti určení mé polohy při zapnutí přístroje. Na cestě odnikud nikam bez striktního časového plánu. Prostě si užít pár dní volna….

A kdeže leží ona země Orlů? Na Balkáně. Dvojhlavá černá orlice v rudém poli, to je vlajka Albánské republiky. Tím směrem povedou mé kroky, popoháněné touhou po poznání málo známé a málo navštěvované nejchudší země evropského kontinentu.

Mé přípravy i můj odjezd opět doprovázely komentáře plné předsudků a plné nesmyslných řečí zakrývajících vlastní strach jejich autorů z podniknutí něčeho podobného. Prohlášení typu “to bych nemohl” a “tam by mě nikdo nedostal” ještě umocňují mou touhu cestu uskutečnit. Ukázat směr ostatním. Předvést jim, že život je o překonávání sama sebe, svých obav a svého strachu. A ne o posedávání v pohodlí svého rodinného krbu či luxusních hotelů ve světových letoviscích.

To, co většina lidí nemůže a nikdy by neudělala, po tom Mart Eslem touží celou svou duší. Nevěří žádným řečem, dokud realitu neokusí na vlastní kůži. Nenechá se manipulovat “zaručenými” zprávami domácích médií, jejichž informace málokdy nejsou zkreslující a v některých případech smyšlené, jen aby bylo o čem zajímavém psát či povídat. Cílem mediální informační smrště je udělat z lidí poslušné a vystrašené stádo, konzumující bez odmlouvání vše, co se jim kdo rozhodne strčit pod nos. Mart Eslem touží po vlastním názoru a k tomu jsou noviny či televize nepotřebné a možná i škodlivé.

Osvoboďme proto sami sebe od hromady každodenních kydů a vyražme sami, na vlastní odpovědnost do míst, která většinu Evropy děsí! Kosovo a Albánie. Prozkoumejme tuto, v minulých několika letech bohem zapomenutou oblast, kde ve jménu jiného prostředku masové manipulace, a sice náboženství, došlo k tolika krvavým událostem!

Jak to tam vypadá? Jací lidé tam žijí? To zjistíme krok po kroku…