Skip to main content

Kapitola 16 – Závěr

By 23.1.200914 října, 2020Deník 013

Každá cesta člověka určitým způsobem obohatí. Někdy mu i změní život, aniž si to vůbec dokáže uvědomit. Putování po severní části Střední Ameriky proběhlo v takové pohodě, že sám nejsem schopen identifikovat, jakým směrem měla můj život posunout.

Snad to byla cesta za odměnu? Poděkování za to, že mé životní kroky konečně směřují tím správným směrem? Za to, že jsem po letech tápání a bloudění, opět nalezl tu správnou stopu? To ukáže teprve budoucnost.

9500 kilometrů od domova, Belize (Mart Eslem)

9500 kilometrů od domova, Belize (Mart Eslem)

Přál bych si, respektive přál bych celému lidskému pokolení, aby opět našel ztracenou cestu. Přijde mi, že lidstvo momentálně těžce bloudí. Obzvláště tzv. západní civilizace v čele se Spojenými státy americkými.

Obtloustlých mečících hrochů a těžce antikoncepčních samic jsme hlavně na letištích potkávali neuvěřitelná kvanta. Nadměrná obezita svou nepřirozeností připomíná Klabzubovu jedenáctku navlečenou v kaučukových oblecích nahuštěných vzduchem. Fyzická podoba těchto lidí je mementem varujícím před tím, že tzv. samozvaná lidská elita západního konzumního způsobu života stojí na prahu své vlastní záhuby. Ba co stojí, sprintuje po cestě vedoucí ke smutnému konci a také asi k zaslouženému trestu za jeden ze smrtelných hříchů, obžerství.

Západní způsob života totiž není nic jiného nežli obžerství. Obžerství finanční, hmotné i fyzické. Zřejmě právě toto jsem měl v klidném rozjímání během ničím nenarušovaného putování pochopit a snažit se předat dále. I jedna jediná myšlenka, lehké upozornění či postrčení může rozpoutat lavinu, která změní tok dějin.

A já si nepřeji nic toužebněji než, aby lidé prozřeli a začali se více orientovat dovnitř. Do nitra své duše, protože tam leží zatím pro většinu západních lidí netušené a pravé bohatství. Bohatství, které tzv. primitivní, přírodní a většinou opovrhované národy nikdy neztratily. Na rozdíl od nás.

A proto tudy vede cesta k naději. K naději na lepší zítřky. K naději na střídmější a přesto bohatší život. K naději na záchranu lidstva na Modré planetě….