Tobago, kde žije z 1,3 milionu obyvatel země pouhých padesát tisíc, máme úspěšně za sebou. Do návratu domů zbývá jediný den.
Na lodi jsme si každý zabral jednu polstrovanou lavici a natažené nohy jsme opřeli o židle. Celkem dobře a pohodlně se dalo spát. Do Port of Spain jsme dorazili ještě před svítáním a došli si na velice brzkou snídani po páté. Po snídani nás ve městě nic nedrželo a proto jsme odjeli do Carnetta´s Inn pokračovat v přerušeném spánku v naší Trinidadské “domácí” posteli.
V recepci na mě navíc čekala hromádka vypraného oblečení, připraveného ke zpáteční cestě do Evropy. Dokonce se podařilo sehnat i nabíječku mobilního telefonu. I problém s oznámením našeho příletu do Prahy je tedy vyřešen. Z Cayenne můžeme zavolat domů a domluvit odvoz z letiště.
Na pokoji 225 jsem spal jako neviňátko téměř do času oběda. Následovala lahodná sprcha a poté poslední procházka po městě.
Vyrazili jsme pěšky směrem z oblasti Maravel, kde jsme bydleli, po Saddle Road dolů do města. Naproti hotelu Royal Palm Suite je nákupní středisko s výbornou také-away restaurací Joe´s. O místě oběda tedy bylo rozhodnuto předem. Navíc jsme u Joea večeřeli již minulou neděli po našem příletu. Na výbornou pizzu a ještě lepší těstoviny jsme vzpomínali celý týden.
V neděli dopoledne však byla provozovna uzavřená, a proto jsme pokračovali dále směrem do centra. Na křižovatce Saddle Road a Long Circular Road jsme zahnuli doleva a v zatáčce za rohem jsme si dali pizzu v moderním rychlém občerstvení
Cílem naší nedělní procházky byl Queens Park Savannah s přilehlou zoologickou a botanickou zahradou. Od místa, kde jsme obědvali to již bylo kousek, a proto jsme ušetřili za taxíka.
Do zoologické zahrady jsme nezavítali ovšem velice příjemné bylo toulání zahradou botanickou. Samozřejmě název botanická zahrada je trochu nadnesený, jedná se spíše o velice dobře upravený park, založený již roku 1818. O kousek dál stojí krásná budova, sloužící nyní jako sídlo premiéra. Stylové obydlí postavené roku 1875 pro guvernéra ostrova nese dnes název President´s House.
Od prezidentova domu jsme pokračovali směrem do centra přes Rock Gardens. Malý upravený koutek v severozápaním rohu Parku Queens Savannah, leží v blízkosti Magnificient Seven. Sedm úžasných budov jsme si postupně všechny prohlédli. Více jak polovina z nich potřebuje zrekonstruovat jako sůl. Ovšem z architektonického hlediska jsou to stavby překrásné. Každá z nich by i o samotě byla ozdobou kdejakého města.
Všechny budovy leží na Maraval Road. Ulice obepíná Park Queen´s Savannah ze západní strany a na jihozápadě přechází v ulici Queen´s Park West, která poté park kopíruje po celé jižní straně. Ze severu ohraničuje park ulice Circular Road a z východu Queen´s Park East. Všechny čtyři ulice jsou jednosměrné a doprava tak proudí v okolí parku ve směru hodinových ručiček.
Obyvatelé Port of Spain se tak neoficiálně, ale rádi, pyšní největším kruhovým objezdem na světě. Park leží v úplném srdci města a jeho obyvatelé jej využívají kromě procházek a pikniků v trávě i ke sportu. Kromě běžců jej využívají i fotbalisté a hráči kriketu. Z Trinidadu a Tobaga pochází světoznámý sprintér, účastník mnoha mistrovství světa a Olympiád, Ato Boldon. Pro běžce jsou zde ideální podmínky a to nejen klimatické.
Na Maraval Road jsme si koupili chlazený kokosový ořech. Prodávali se tam rovnou z nákladního vozu. Mačetou se usekl vršek ořechu, zastrčila slámka a osvěžení bylo připraveno. Z osobního auta opodál na Richarda, který pojízdnou prodejnu točil na kameru, pokřikoval černý “týpek” ověšený zlatem. Místnímu borci se zřejmě naše natáčení nelíbilo.
Richard s ním byl ovšem rychle hotov. Vylez z auta a vymlátím kus hovna z tý tvý blbý palice! To je přibližný překlad Richardovi odpovědi na drzé a od počátku velice sprosté připomínky místního hocha. Ani nepípl a odjel. A to přestože měl v autě i další rozesmáté kolegy.
Dobře, že odjeli, protože sám bych jim rád jednu fouknul. Debilita některých místních lidí nám oběma již pěkně leze na nervy.
Rozpálené odpolední ulice zely prázdnotou, a proto nás již nic v centru města nedrželo. V pohodě jsme si koupili pití s sebou do ubytovny. Tam je totiž přehnaně drahé. Vrátíme se raději zpět a musíme pořádně připravit naše dvoudenní putování domů.
Máme za sebou sedmnáct dní putování. Naše cesta nás stála opravdu hodně sil. A to jak fyzických tak i psychických. Přestože nám téměř vše vycházelo a nepotkali nás žádné větší nepříjemnosti, bylo dovršení mé první padesátky navštívených zemí velice náročné.
Kromě počasí vyšel i tip na společníka k cestování. Ani jednou nás neschvátila ponorková nemoc, což velikou měrou přispělo k vydařenosti putování. Bez velikého přemýšlení mohu upřímně prohlásit, že se “Lvím Srdcem” pojedu kdykoli a kamkoli. Pokud mi odpustí použití této, mým bratrem vymyšlené přezdívky na samý závěr mého spisování.
Navíc jsem zcela neplánovaně načal i druhou padesátku zemí na ostrově Grenada. Co víc jsme si mohli přát, jednoduše nemělo to chybu a oba dva nás cesta velice obohatila. I přesto se však opravdu hodně těšíme domů. Těšíme se na věci obvyklé a stereotypní. Až se jich zase nabažíme, naše toulavá krev opět zatouží po dobrodružství v neznámých končinách zeměkoule. Zítra ráno si však naložíme batohy na záda, zaklapneme dveře pokoje a pro tentokrát se rozloučíme…