Skip to main content

Kapitola 3 – Déšť z klimatizací

By 1.6.201410 května, 2016Deník 024

První dojmy z Hongkongu ? Abych jej přežil bez újmy na duševním zdraví, musel jsem ignorovat ty neuvěřitelné masy lidí. Obrovské množství lidí na stísněném prostoru.  V Hongkongu se neustále prodíráte davem. Po širokém chodníku jsem nevěděl, zda jít vpravo nebo vlevo. Na obou stranách jsem se srážel s protijdoucími. A bylo pomalu jedno, jestli odpoledne nebo po setmění. Hongkong nikdy nespí. V tomto směru mi velice připomínal New York.

Hong Kong nikdy nespí (Mart Eslem)

Hong Kong nikdy nespí (Mart Eslem)

Ulice jsou lemovány obchody s oblečením, se šperky, s hodinkami a spoustou dalšího luxusního zboží. Fascinovala mě síť obchodů se šperky a zlatem, která se jmenovala Chow Tai Fook. Na pouhém kilometru čtverečním okolo našeho hostelu na Nathan Road jich byly desítky. Nechápal jsem, jak je vůbec ekonomicky možné, aby se tolik obchodů se stejným sortimentem mohlo uživit. V Hongkongu je však zřejmě možné všechno. Jak Richard výstižně na ulici poznamenal, Hongkong je brutální přehlídkou bohatství a prosperity vystavené kolemjdoucím na obdiv.  Myslím, že nebyl daleko od pravdy. Člověk je světelnou reklamou a zářícími výlohami doslova omámen. A většina pěších je tak vysoce omámena, že si dokáže koupit opravdu cokoli a téměř za jakoukoli cenu.

Zlatnictví Chow Tai Fook v Hongkongu (Mart Eslem)

Zlatnictví Chow Tai Fook v Hongkongu (Mart Eslem)

Překvapilo mě, že v přízemí výškových budov ve čtvrti Tsim Sha Tsui nejsou prakticky žádné restaurace. Naháněčů s jídelními lístky jsou však ulice plné. Jídelny a restaurace jsou tak mnohdy dostupné pouze výtahem.  Stát frontu před výtahem a pak se kodrcat bůhví do kolikátého patra se nám opravdu nechtělo. Snažili jsme se proto najít nějaké vhodnější místo v postranních uličkách. Podařilo se nám to v oblasti Temple Street Marketu.

Temple Street Market v Hongkongu (Mart Eslem)

Temple Street Market v Hongkongu (Mart Eslem)

Povečeřeli jsme na ulici a skvělé jídlo spláchli vychlazeným pivem Tsing Tao. Pivem, které jsem já konkrétně prvně pil ve Francouzské Guayaně jedenáct let před návštěvou Hongkongu. Tehdy to byla naše první společná cesta s Richardem a pivo Tsing Tao jsem ochutnal na jeho popud.

Čínské pivo Tsing Tao (Mart Eslem)

Čínské pivo Tsing Tao (Mart Eslem)

Po večeři jsme pak neodolali procházce mezi stánky. Připojili jsme se tak automaticky k davu, který kupuje vše a všude. Neodolal jsem levným, ale pěkným koženým páskům a také nakoupil pár dárků rodině a kamarádům.

První den v Hongkongu jsme se svezli přívozem společnosti Star Ferry z části Hongkongu zvané Kowloon na Hong Kong Island. Kromě těchto dvou částí se Hongkong skládá ještě z Lantau Islandu a tzv. New Territories. New Territories jsou nejrozsáhlejší částí Hongkongu, která hraničí už s vnitrozemím kontinentální Číny, na jejíž území bylo zapotřebí čínské vstupní vízum, zatímco do Hongkongu ne.

Přívoz společnosti Star Ferry v Hongkongu (Mart Eslem)

Přívoz společnosti Star Ferry v Hongkongu (Mart Eslem)

Z trajektu jsme se vylodili na Star Ferry Pier v části zvané Central. V pozadí přístavního mola se tyčila panoráma nekonečného shluku skleněných mrakodrapů. Dominovala jim údajně nejvyšší budova Hongkongu zvaná Two International Finance Centre. Ve stínu stromové aleje, zdobící ulici Man Kwong Street, jsme kráčeli na západ.

Central Pier na Hong Kong Islandu (Mart Eslem)

Central Pier na Hong Kong Islandu (Mart Eslem)

U mola, ze kterého odplouvají trajekty do Macaa, jsme opustili pobřeží a lávkami pro pěší se přemístili nad dopravní tepnu Connaugh Road Central. Krátký okruh jsme zakončili u fontánek před budovou IFC Mall, odkud jsme se vrátili zpět do přístavu. Procházka ve stínu budov plných finančníků, obchodníků a úředníků nás stála hlavně hodně tekutin. V poledne bylo i ve stínu přes 30 stupňů Celsia a budovy navíc sálaly naakumulovaným teplem.

Ve stínu mrakodrapů Hongkongu (Mart Eslem)

Ve stínu mrakodrapů Hongkongu (Mart Eslem)

Horko, které panovalo v Hongkongu, bylo v ostrém kontrastu s klimatizovaným interiérem nákupních středisek, hotelů i restaurací. Člověk skákal od jedné facky ke druhé. První facku dostal, když se zpoceným trikem vlezl do vychlazené budovy a druhou při návratu na ulici. Klimatizace působí v Hongkongu jednu takovou zvláštnost, které jsem si nemohl nevšimnout. V některých místech jsem měl pocit, že začalo pršet. Díky padající vodě odkudsi shora, to byl i pocit správný. Déšť však nezpůsobovala změna počasí, ale kondenzát z klimatizačních jednotek na výškových budovách. Někdy jich bylo na fasádě budovy přiděláno tolik, že dole na chodníku byli regulérní louže a lidi si pomalu museli otevřít deštník…

Budovy v Hongkongu obsypané klimatizačními jednotkami (Mart Eslem)

Budovy v Hongkongu obsypané klimatizačními jednotkami (Mart Eslem)

Leave a Reply