Skip to main content

Kapitola 3 – Ostrov Comino

By 5.9.20084 října, 2015Deník 012

Hned druhý den jsme vyrazili na výlet. Plavba vznášedlem na nedaleký nejmenší z maltských ostrovů, maličký Comino. Rychlý člun s kapacitou zhruba pro čtrnáct osob doslova letěl po hladině Středozemního moře. Na tmavomodrých vlnách klouzal rychlostí až 45 uzlů. Tedy něco přes 60 kilometrů v hodině.

Chvílemi jsme dokonce poskakovali jak placák hozený na hladinu za účelem docílit co nejvíce „žabiček“. Ne všichni na palubě to však kvitovali s povděkem. Dokonce i Medea seděla jako zařezaná a držela se své maminky jako klíště.

Před hotelem jsme nasedli na člun a za pár minut už míjeli ostrůvek St. Paul v severozápadním rohu stejnojmenné zátoky. Na ostrůvku je dobře patrná bílá socha Svatého Pavla. Podle pověsti ztroskotal Svatý Pavel na tomto ostrůvku při své cestě z Caesarei v Izraeli do Říma. Traduje se, že byl Sv. Pavel i posádka lodi obyvateli ostrova velmi vřele přijati.

Sv. Pavel strávil na ostrově tři měsíce. Jednoho večera jej přede všemi uštkl jedovatý had. Na svatého muže to však nemělo žádný vliv. Ostrované si uvědomili, že hostí neobyčejného muže a Sv. Pavel tak dal vzniknout křesťanské komunitě na Maltě. Poté odplul do Říma, kde byl uvězněn a odsouzen k smrti.

Od ostrůvku Sv. Pavla jsme pluli dále na severozápad na dohled severovýchodního pobřeží Malty, okolo zátoky Mellieha, která se do něj ostře zařezává. Po několika dalších mílích jsme už byli na dohled skalnatého pobřeží téměř neobydleného ostrova Comino. Celé jeho severovýchodní pobřeží je prakticky nepřístupné. Příroda zde vytvořila doslova kamennou hradbu, kde se skála tyčí přímo z vody až do několika desítek metrů nad mořem. Skála je na mnoha místech rozedraná mořským příbojem. Vlny do něj vymlely hned několik obrovských jeskyní, dostupných pouze z moře. Do dvou z nich naše vznášedlo i zajelo. Dramaticky působící přírodní výtvory byly vděčným cílem fotoaparátů a kamer. Tmavá skála ostře kontrastovala s bleděmodrou hladinou a romantiku všemu dodával třpyt slunečních paprsků odrážejících se od vln venku před jeskyní.

Malta – kapitola 3 – foto 001 – Comino, Malta

Malta – kapitola 3 – foto 001 – Comino, Malta


Malta – kapitola 3 – foto 002 – Comino, Malta

Malta – kapitola 3 – foto 002 – Comino, Malta

Malta – kapitola 3 – foto 003 – Comino, Malta

Malta – kapitola 3 – foto 003 – Comino, Malta

Odpoledne jsme strávili na neobydleném ostrově Comino v tzv. Modré Laguně mezi Cominem a maličkým ostrůvkem Cominetto. Nádherné místo s blankytně modrou vodou bylo, jak jinak, přecpané turisty. Na ostrově Comino je pouze jeden hotel (rozdělený na část hotelovou a na část bungalovů), kaplička s předlouhým názvem Chapel of Our Lady´s Return from Egypt a středověká strážní věž St. Mary´s Tower, kterou nyní využívají maltští vojáci. Hotel funguje pouze v létě, a proto je v zimě ostrov téměř pustý.

To je v přímém kontrastu s Maltou, která je vzhledem ke své malé rozloze nejhustěji osídlenou zemí Evropy. Hustota zalidnění činí 1249 obyvatel na jeden kilometr čtvereční, což je třetí největší hustota na světě.

Mělké teplé moře bylo ideálním místem pro řádění našich malých dcer. Užily si nejen ony. Bratr Michal si koupil potápěčské brýle a šnorchl. Není asi na Maltě vhodnějšího místa pro šnorchlování a potápění než právě v Modré Laguně a jejím okolí. Kromě turistů je proto laguna obležena i kotvícími jachtami.

Hledal jsem jen s obtížemi zákoutí, které bych zvěčnil svým fotoaparátem, aniž by mi záběr hyzdily jakékoli známky civilizace. Ulovil jsem pouze pár snímků, které by ilustrovaly minulost ostrova, kdy býval útočištěm pirátů a pašeráků. Pirátský koráb by působil jistě mnohem romantičtěji nežli hordy šnorchlujících turistů a milionářské jachty.

Radost ze snímků z našeho výletu však netrvala dlouho. Po příjezdu jsem zjistil závadu na fotoaparátu a musel jsem otevřít a tím pádem i osvítil nepřevinutý film. Přišel jsem tak o všechny záběry. Budu muset poprosit o pár ilustračních snímků svého bratra…

Z výletu jsme se vrátili kolem čtvrté hodiny odpoledne. Vody a sluníčka jsme měli až nad hlavu, a proto jsme vyrazili na procházku zakončenou večeří. Vyšli jsme z hotelu a pokračovali směrem na jihozápad. Asi necelý kilometr pořád podél pobřeží.

Malta – kapitola 3 – foto 004 – Malta

Malta – kapitola 3 – foto 004 – Malta

Báječně jsme se najedli v restauraci Gillieru. Z obrovské terasy byl navíc úžasný výhled na přístav s kotvícími jachtami a rybářskými pramičkami. Poseděli jsme pár hodin a pozorovali i západ slunce nad zátokou Sv. Pavla. Příjemná tečka dokonalého dne…