Na ranní trajekt do Helsinek jsme jeli téměř rovnou, jak se říká, ze šantánu. Do tří hodin jsme se totiž bavili v nočním podniku Bonie&Clyde v útrobách hotelu Olumpia. Místo nám bylo doporučeno jako jeden z nejlepších klubů v Tallinu a o páteční noci to v něm opravdu žilo. Lehce jsme to přehnali s počtem vypitých piv a příjemného prostředí využili i k malé oslavě. Návštěvou Estonska jsem totiž načal již sedmou desítku navštívených zemí světa. U té příležitosti jsem Pavlovi i Richardovi nabídl výborné kubánské doutníky, abychom mé malé jubileum důstojně oslavili.
Jelikož jsme toho mnoho nenaspali, nechali jsme se do přístavu odvézt taxíkem. Za 72 estonských korun. Trajekt odplouvá ve čtvrt na devět, ovšem bylo nám doporučeno dostavit se na terminál A tallinnského přístavu o hodinu dříve. Hodinu v přístavní budově a poté tři hodiny na palubě trajektu Rosella, finské společnosti Viking line, jsme využili ke vzpamatování z nočního tahu. Nečinilo nám žádný problém usnout vsedě nebo jako Pavel s hlavou položenou na stole.
Pětimilionové Finsko, země tisíce jezer, bude již pátou zemí, kterou na naší cestě navštívíme. Nikdo z nás tří doposud ještě nikdy nebyl severněji, než se nacházejí finské Helsinky.
Vždy jsem měl představu, že Finové budou slušní, klidní až zádumčiví introverti. Jejich chování na palubě trajektu mě však vyvedlo z omylu. Chovají se jako východní Němci při návštěvě Česka. Byli hluční a převážně ti mladší se chovali, jako by snad byli na lodi sami. Co však měli starší i mladší společného, bylo holdování alkoholu.
Ať už seděli mlčky nebo se hlučně bavili a smáli, každý z nich měl před sebou půllitr s pivem a mnozí zlatavý mok prokládali long drinky, lidově řečeno hubolepy. A samozřejmě vodka. Tou nepohrdne snad žádný Fin.
Vodka se také stala překvapivě jediným zdrojem zábavy a vzrušení během našeho pobytu v Helsinkách. Pavel s Richardem totiž zakoupili v Tallinu každý po třech lahvích estonské vodky Saaremaa a snažili se jí ve Finsku se ziskem prodat. Oproti předpokladům však alkohol zase tak drasticky dražší nežli v Estonsku nebyl. Proto se také šest plastových lahví vodky změnilo z prodejního artiklu během jediného dne na suvenýry a dárky z Pobaltí.
Ať se lihovina nabízela studentům, bezdomovcům či prodavačům v přístavu ve stáncích s rybami, každý s díky odmítal. Dostalo se nám i varování, abychom byli při nabízení či eventuálním prodeji opatrní a nedostali se do křížku s finskou policií. Pokud by policisté přistihli mé kumpány při pouliční šmelině, hrozila by jim nepříjemná pokuta.
Vystoupili jsme z přístavu a přes rybí tržiště prošli do parku Esplanadi. Prošli jsme se ulicemi v centru, navštívili i rozlehlé Senátní náměstí Senaatintori, které často slouží jako kulisa hollywoodským filmům odehrávajícím se v Rusku a prohlédli si Uspenskou katedrálu. Stavba z červených cihel s třinácti pozlacenými kopulemi postavená na příkaz ruského Cara roku 1868 se vznešeně tyčí nad přístavem.
Jelikož nás zastihlo v Helsinkách velice chladné počasí s občasnými mírnými přeháňkami, šli jsme se do katedrály hlavě ohřát. A nakonec jsme se v jejích útrobách zdrželi mnohem déle, nežli jsme původně předpokládali. V chrámu, jehož třináct kopulí symbolizuje Ježíše a jeho tovaryše, probíhal křest čerstvě narozeného miminka. Díky tomu, že bylo miminko při křestu nahé, byla katedrála nádherně vytopená. Sledujíce dojemný obřad jsme si krásně ohřáli naše prokřehlá těla.
Jinak nás ovšem Helsinky nikterak nenadchli. Ulice jsou moderní, plné luxusních obchodů, restaurací a kaváren. Lidé jsou módně oblečení a působí klidným a upraveným dojmem. Město je krásné a čisté, ovšem působí téměř sterilním dojmem. Ať jsme procházeli městem křížem krážem, nenarazili jsme na nic opravdu zvláštního či zajímavého. Helsinky jsou tak perfektní, až jsou nudné. Jejich návštěva se pro nás změnila v jedno veliké zklamání.
Velice jsme se do Finska těšili a naše očekávání se proměnila ve zklamání. Hlavní město Suomi nemá šťávu ani šmrnc. Helsinky se proměnily v největší propadák na trase naší cesty.
Věřím, že nákupů chtivá žena by z hlavního města Finska byla unešená. Z tohoto hlediska se zajisté jedná o malý ráj. Butiky doslova přetékají značkovým zbožím a vůně parfémů lákají k návštěvě parfumérií. Nástrahy pro zredukování obsahu peněženek jsme potkávali na každém rohu. Já si se zájmem prohlížel výlohy plné švýcarských hodinek. Kvalitě zboží však také odpovídají mnohdy přemrštěné ceny. Finsko je poměrně drahá země pro život.
My tři jsme se však jednoznačně shodli, že bychom zde nechtěli žít ani za nic. Nuda a k tomu ještě poměrně chladné počasí. Čím déle jsme nasávali sterilní atmosféru Helsinek, tím více jsme začínali chápat zálibu Finů v alkoholu. Ono se toho na severu Evropy asi opravdu mnoho dělat nedá. A tak se díky nudě stanou z lidí lehce alkoholici.
Kdo nepije, tak se může zabavit maximálně sportem. Země tisíce jezer dala a stále dává světu hlavně spousty vynikajících hokejistů a běžců na lyžích. Jen namátkou ze severoamerické hokejové NHL proslavní Temu Selenne a Saku Koivu nebo lyžaři Harri Kirvesniemi. Z Finska pocházejí i slavní atleti, olympijští vítězové na vytrvaleckých tratích Paavo Nurmi a Lasse Viren.
Helsinky samotné jsou pak městem zaslíbeným hlavně našim českým atletům. Na Olympijských hrách zde v roce 1952 šokoval Emil Zátopek svými třemi zlatými medailemi na pět a deset kilometrů i v závěrečném maratónském běhu. Společně se svou manželkou Danou, která zvítězila v hodu oštěpem, si prožili v Helsinkách doslova pohádkový příběh, když se stali olympijskými vítězi oba dva ve stejný den. Příběh, který pevně věřím, by si jednou zasloužil i své filmové zpracování.
A když jsem u atletiky, nesmím zapomenout na první mistrovství světa v atletice, konané také v Helsinkách roku 1983. Světový rekord Jarmily Kratochvílové v běhu na 400 metrů, kdy jako první žena historie zaběhla tuto vzdálenost pod hranici osmačtyřiceti sekund. Po světovém rekordu na čtyřstovce přidala ještě zlatou medaili na osmistovce.
Skvěle jí tehdy sekundovali taktéž zlatí, Imrich Bugár a Helena Fibingerová či další medailisté jako Táňa Kocembová, Remigius Machura a Gejza Valent. Jednalo se dodnes o nejúspěšnější vystoupení českých atletů na světové soutěži.
Finsko je země sportu a atletice obzvlášť zaslíbená. Olympijský stadion, místo tolika úspěchů české atletiky, leží v severní části Helsinek v těsné blízkosti botanické zahrady Talvipuutarha.
Helsinky bych tak trochu přirovnal k životu ptáka ve Zlaté kleci. Nechť si však každý udělá svou vlastní zkušenost. Já sám bych tomu odmítal věřit, kdybych to nezažil na vlastní kůži a neviděl na vlastní oči.